Kmetijstvo
TRŽENJE KMETIJE
Zakaj morajo kmetje ali ponudniki kmetijskih izdelkov danes vedeti kaj o trženju, če se želijo preživljati s kmetijsko dejavnostjo? Še vedno je lažje hrano pridelati, kot pa jo prodati po cenah, ki bi kmetu omogočale preživetje. Poleg visokih stroškov pridelave, malih pridelovalnih površin kmete tepejo tudi vedno pogostejše vremenske neprilike. Danes mora kmet obvladovati cel sklop tržnih in poslovnih znanj, če želi biti zanesljiv dobavitelj in imeti donosno kmetijo.
Trženje je investicija v obliki časa in denarja, a se splača!
Če kot kmetija ali ponudnik domačih dobrot ali doživetij nič ne vložite v marketing, tudi ne morete pričakovati, da bodo kupci izvedeli za vas ali vas celo priporočali dalje. Dobro blago se samo hvali žal ne velja več, ker je ponudbe kakovostnih kmetijskih izdelkov na trgu enostavno preveč. Trženje je investicija, tako v marketing, kot tudi vložek časa v obliki lastnih ur dela. Gradite na tradiciji, družinskem izročilu, razvijte svojo zgodbo in blagovno znamko, prenovite celostno podobo in embalažo, logotip, ime kmetije. In še pomembneje – nadgradite izdelek z inovativnimi okusi, drznimi kombinacijami ali celo doživetji na kmetiji.

Vaša zgodba – vaša edinstvenost
Izredno pomembno je, da veste kdo so vaši kupci, za koga boste razvijali svojo zgodbo: ali so to premium kupci, ki želijo uživati v izvirnih okusih ali so to kupci, ki bi redno kupovali domačo hrano za dnevno potrošnjo. V duhu vaše zgodbe posnemite fotografije svoje kmetije, družine, izdelke, oblikujete etiketo, razvijte embalažo, in temu prilagodite svoj načrt pojavljanja na trgu ali komuniciranja preko spleta in družbenih omrežij. Naj vas spoznajo, vaše vrednote, zakaj počnete to, kar počnete. Zaupanje je tisto ki prodaja.
Če prodajate hrano morajo biti izdelki predstavljeni, tako da se kupcu cedijo sline, da si želi pokusiti. Ključno pri butičnem kmetijstvu, kar naše kmetije so, je da ste drugačni, da si vas bodo zapomnili in vas priporočali!
Učna ekološka kmetija Pukšič, Jastrebci
S pomočjo ekološkega kmetijstva lahko kmetije ustvarijo višjo dodano vrednost ne samo pri svojih proizvodih temveč tudi pri drugih dejavnostih na kmetijah, kot je na primer predelava v izdelke in oblikovanje lastne blagovne znamke. Primer dobre prakse in Učna kmetija, kjer lahko dobite znanje in informacije, kako dvigniti dodano vrednost na kmetiji je Ekološka kmetija Pukšič, Jastrebci z zgodbo Moja Bio dežela.
Zvonko Pukšič redno izvaja delavnice za kmete, kako dvigniti prihodke na kmetiji in živeti dobro kot kmet. Za več informacij pišite na info@moja-biodezela.com.

Kako dvigniti prihodke na kmetiji ?
Kako s pravilno strategijo doseči vpliv na ceno svojih izdelkov, najti prave kupce in povečati prihodke na kmetiji? Več informacij najdete tukaj.
Slovenske trgovine so preplavljene z živili iz celega sveta. Pridelava hrane v svetu je postala prava industrija, ki ponuja gore poceni pridelkov dvomljive kakovosti. Poleg tega se slovenski politiki ne zavedajo pomena samooskrbe s hrano in sprejemajo odločitve, ki niso v prid ne slovenskemu kmetu in ne Slovencem. Vse skupaj je mnoge slovenske kmetovalce pripeljalo v težko situacijo. Zato je marsikje na kmetijah upanje na boljše čase zamenjal dvom, vizijo za prihodnost pa strah pred prihodnostjo.
